تبلیغات
مهدی نامه - مهدویت : آیا در منابع دینی به «جهانی شدن» اشاره شده است؟

مهدویت :

آیا در منابع دینی به «جهانی شدن» اشاره شده است؟


در قرآن کریم و روایات اسلامی به موضوع «جهانی شدن و جهانی سازی» اشاره شده است، هر چند معنا و مفهومی را که اسلام از این دو واژه ارائه می‌‏دهد با معنا و مفهوم غربی و غیر اسلامی آن متفاوت است. ولی در عین حال اگر «جهانی شدن» به صورت طبیعی خود پیش برود می‌‏تواند زمینه ساز حکومت جهانی باشد که اسلام آن را معرفی کرده است.


اینک به برخی از آیات و روایات در این باره اشاره می‌‏کنیم:


۱ - «وَلَقَدْ کَتَبْنا فِی الزَّبُورِ مِنْ بَعْدِ الذِّکْرِ أَنَّ الْأَرْضَ یَرِثُ‌ها عِبادِی الصّالِحُونَ» (سوره انبیاء، آیه ۱۰۵)

و ما بعد از تورات، در زبور داوود هم نوشتیم که حتماً بندگان نیکوکار من ملک زمین را وارث و متصّرف خواهند شد.


۲ - «وَعَدَ اللَّهُ الَّذِینَ آمَنُوا مِنْکُمْ وَعَمِلُوا الصّالِحاتِ لَیَسْتَخْلِفَنَّهُمْ فِی الأَرْضِ کَمَا اسْتَخْلَفَ الَّذِینَ مِنْ قَبْلِهِمْ وَلِیُمَکِنَنَّ لَهُمْ دِینَهُمُ الَّذِی ارْتَضی لَهُمْ وَلِیُبَدِّلَنَّهُمْ مِنْ بَعْدِ خَوْفِهِمْ أَمْناً...» (سوره نور، آیه ۵۵)

خداوند به کسانی از شما که ایمان آورده و کارهای شایسته انجام داده‏اند وعده می‌‏دهد که قطعاً آنان را حکم‌ران روی زمین خواهد کرد‌‌ همان گونه که به پیشینیان آن‌ها خلافت روی زمین را بخشید و دین و آیینی را که برای آنان پسندیده پا برجا و ریشه‏دار خواهد ساخت و ترسشان را به امنیت و آرامش مبدّل می‌‏کند.


۳ - «هَوَ الَّذِی أَرْسَلَ رَسُولَهُ بِالهُدی وَدِینِ الحَقِّ لِیُظْهِرَهُ عَلَی الدِّینِ کُلِّهِ وَلَوْ کَرِهَ المُشْرِکُونَ» (سوره صف، آیه ۹)

او کسی است که رسول خود را با هدایت و دین حق فرستاد تا او را بر همه ادیان غالب سازد هر چند مشرکان کراهت داشته باشند.


در روایت آمده که حضرت علی (علیه السلام) هنگام تلاوت این آیه از یاران خود پرسید: آیا این پیروزی حاصل شده است؟ گفتند: آری. حضرت فرمود: «نه، سوگند به کسی که جانم به دست اوست، این پیروزی آشکار نمی‌‏شود مگر زمانی که هیچ آبادی روی زمین نماند مگر آنکه صبح و شام بانگ لا اله الاّ اللَّه از آن به گوش رسد.»


امام باقر (علیه السلام) فرمود: «همانا این پیروزی به هنگام قیام مهدی از آل محمّد: خواهد بود، آن چنان که هیچ کس در جهان باقی نمی‌‏ماند مگر آنکه اقرار به رسالت محمّد (صل الله علیه و آله) خواهد کرد.»


منابع:

مجمع البیان

کتاب موعودشناسی و پاسخ به شبهات؛ علی اصغر رضوانی
طبقه بندی: پرسش و پاسخ، مهدویت،
برچسب ها: مهدویت، امام زمان (عج)، پرسش و پاسخ، Shia muslim،

تاریخ : جمعه 14 خرداد 1395 | 15:37 | نویسنده : یاوران موعود | نظرات

  • paper | ایران موزه | پاپو مارکت