تبلیغات
مهدی نامه - ​چرا اهل بیت(علیهم السلام) مخصوصا امام مهربانی محور حق می باشند؟

چرا اهل بیت(علیهم السلام) مخصوصا امام مهربانی محور حق می باشند؟قال مولانا الامام المهدی-عجل الله تعالی فرجه الشریف- :

(الْحَقُّ مَعَنا فَلَنْ یُوحِشَنا مَنْ قَعَدَ عَنّا، وَنَحْنُ صَنائِعُ رَبِّنا، وَالْخَلْقُ بَعْدُ صَنائِعُنا)[1]

حق با ما اهل بیت است و كناره گیرى عده اى از ما هرگز سبب وحشتمان نمى شود; چرا كه ما دست پرورده هاى پروردگاریم، و دیگر مخلوقین خداوند، دست پرورده هاى ما هستند.


شرح

این حدیث شریف را شیخ طوسى(رحمه الله)، با سند معتبر، از ابوعمرو عمرى، از امام زمان(علیه السلام) نقل كرده است.حضرت(علیه السلام) در این فقره از حدیث، به سه نكته اشاره مى فرماید:


1.تمام حقّ و حقیقت، با اهل بیت(علیهم السلام) و همراه با آنان است.

باید توجه داشت كه جمله ى «الحقّ معنا» با جمله اهل البیت مع الحق» فرق مى كند; زیرا مفهوم جمله ى نخست آن است كه اهل بیت(علیهم السلام) محور اساسى براى تشخیص حقّ از باطل اند و براى شناخت این دو از هم دیگر باید به سنّت و رفتار و كردار آنان رجوع كرد; بر خلاف مفهوم جمله ى دوم. همین معنا، از حدیث «علیّ مع الحقّ والحقّ مع علیّ»[2] نیز استفاده مى شود.


3.كسى كه حقّ با اوست نباید از اِعراض دیگران از او و تنها ماندنش، به وحشت بیفتد و به كمى یا زیادى طرف داران خود نگاه كند.

حضرت موسى بن جعفر(علیه السلام) به هشام مى فرماید:

اى هشام! اگر در دست تو گردویى است و همه ى مردم مى گویند كه آن دُرّ است، براى تو نفعى ندارد; زیرا تو مى دانى كه در دستت گردو است; و نیز اگر در دست تو دُرّ است، و مردم مى گویند گردو است، به تو ضررى نمى رسد; زیرا تو مى دانى كه آن چه در دست توست دُرّ است[3].


هم چنین امام على(علیه السلام) مى فرماید:

در راه هدایت، از كمى اهل آن وحشت نكنید[4].

3.درباره ى جمله ى سومى كه در این حدیث آمده است، دو تفسیر متفاوت وجود دارد كه مانعى در جمع این دو نیست. در ذیل به آن ها اشاره مى كنیم:

الف) همانا اهل بیت(علیهم السلام)، در عقاید و اعمال دینى، محتاج به مردم نیستند، و آن چه از جانب خداوند به واسطه ى پیامبر(صلى الله علیه وآله وسلم)به آنان رسیده است، آنها را كفایت مى كند; در حالى كه امّت، در این امور، محتاج به اهل بیت اند، و تنها رجوع به كتاب و سنّت، آنان را كفایت نمى كند، و بدون مراجعه به اهل بیت(علیهم السلام) قطعاً گمراه و هلاك مى شوند.

ب) نعمت هاى خداوند بر اهل بیت(علیهم السلام)، مباشرتاً و بدون واسطه ى كسى نازل مى گردد، در صورتى كه نعمت هایى كه خداوند بر مردم نازل مى كند، بدون واسطه ى اهل بیت(علیهم السلام)نخواهد بود.


منابع:

[1]. الغیبة، شیخ طوسى، ص285، ح245 ; احتجاج، ج2، ص278 ; بحارالأنوار، ج53، ص178، ح9 .

[2]. احتجاج، ج1، ص97 ; بحارالأنوار، ج29، ص243، ح11 .

[3]. تحف العقول، ص386 ; بحارالأنوار، ج75، ص300، ح1 .

[4]. نهج البلاغه، حكمت201 ; بحارالأنوار، ج64، ص158، ح1
طبقه بندی: پرسش و پاسخ، شبهات، مهدویت،
برچسب ها: مهدویت، شبهات، پرسش و پاسخ، اهل بیت (ع)، Shia muslim، Imam mahdi as، Twelve imam as،

تاریخ : پنجشنبه 13 خرداد 1395 | 11:38 | نویسنده : یاوران موعود | نظرات

  • paper | ایران موزه | پاپو مارکت