تبلیغات
مهدی نامه - گورهای دسته جمعی مهاجران در اروپا

گورهای دسته جمعی مهاجران در اروپا


شمار زیادی از پناهجویانی که از طریق دریا عازم اروپا می‌شوند در ترکیه، یونان و ایتالیا به صورت ناشناس در گورهای بدون نام دفن می‌شوند.

به گزارش مصاف، گزارش‌ها حاکی است بیش از 1250 زن ، مرد و کودک پناهجو بدون اینکه شناسایی شوند در 70 جای مختلف ترکیه، یونان و ایتالیا در گورهای بدون نام دفن شده اند.

شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی در گزارشی ویژه اعلام کرد طبق آمار سازمان بین المللی مهاجرت از ابتدای سال 2014 تاکنون حدود 8 هزار پناهجو در سفر پر خطر به اروپا جان خود را از دست داده‌اند.

بنا بر این گزارش، اغلب قربانیان در سفر دریایی به کشورهای اروپایی هنگام عبور از دریای مدیترانه غرق می شوند.

طی 2.5 سال اخیر روزانه 10 نفر هنگام عبور از دریای مدیترانه جان خود را از دست داده اند و حداقل یک نفر از آنها به صورت گمنام به خاک سپرده شده اند.

اما براستی برای چه کسی اهمیت دارد که این افراد چگونه مُردند؛ کجا به خاک سپرده شده‌اند و یا حتی بازماندگان آنها چگونه از سرنوشت عزیزانشان با خبر شوند.

آمارهای تکان دهنده از گورهای بی‌نام

طبق این گزارش بی بی سی، تاکنون 338 حادثه واژگونی قایق صورت گرفته که 8412 نفر در این حوادث مفقود شده یا مرده اند؛ همچنین 70 گورستان حاوی 1278 گور بدون نام وجود دارند.

جسد اغلب افراد غرق شده هرگز پیدا نشده است، به عنوان مثال از 800 مسافر کشتی که در جنوب ایتالیا در 29 فروردین 1394 واژگون شد تنها 28 تن نجات یافتند؛ 120 جسد کشف شد و بقیه مفقود الاثرند.

تنها در ایتالیا 96 حادثه واژگونی قایق ثبت شده که 7055 تن مرده اند یا مفقود الاثر شده اند و 56 گورستان نیز وجود دارد که 346 گور بی نام در آنها موجود است.

در یونان نیز 183 حادثه واژگونی قایق پناهجویان رخ داد که 1216 تن در شمار مردگان یا مفقودین هستند و 41 قبرستان پناهجویان در یونان وجود دارد که حاوی 932 گوربرای افراد گمنام است.

وقتی که انسان‌ها تنها یک «عدد» می‌شوند

اقدامات رسمی ثبت پناهجویان فوت شده در سه کشور یونان، ترکیه و ایتالیا تقریبا مشابه است به این صورت که از جسد قرباینان عکس گرفته می‌شود و نمونه‌ای از دی‌ان‌ای آنان نیز برداشته می‌شود.

این درحالی است که در برخی جزایر نیز چنین اقداماتی صورت نمی‌گیرد؛ مثلا در جزایر یونانی که فاقد پزشکی قانونی هستند، پناهجویان ناشناس بدون ثبت رسمی به خاک سپرده می‌شوند.

تئودوروس نوسیاس، یک پزشک قانونی در لسبوس که معمولا برای ماموریت ثبت اجساد قرباینان اعزام می شود می‌گوید: «برخی اوقات تماس‌هایی از اعضای خانوداه قربانیان دریافت می‌کنیم و حتی برخی از آنان دی‌ان‌ای خود را به آزمایشگاه ما ارسال می‌کنند.»

در ایتالیا این روند در دفتر ملی گمشدگان صورت می‌گیرد که یک سوم تلاش‌ها در این دفتر برای تعیین هویت پناهجویان گمشده است.

فیتوری بیشیتلی، رئیس این دفتر می‌گوید: «هر روز سعی می‌کنیم برای این مردان، زنان و کودکانی که دریا همه چیز آنها، آینده، خانوداه و هویتشان را بلعیده نامی بیابیم.»

وی افزود: «این افراد به ارواح بدون کرامت انسانی تبدیل می‌شوند. با یافتن نامشان و قرار دادن آن بر سنگ قبرشان می‌خواهیم مقداری از کرامتشان را به آنان بازگردانیم تا تنها یک عدد نباشند.»


منبع: پرس تی وی

طبقه بندی: اخبار،
برچسب ها: Shia muslim، اخبار،

تاریخ : یکشنبه 9 خرداد 1395 | 14:16 | نویسنده : یاوران موعود | نظرات

  • paper | ایران موزه | پاپو مارکت